Početna strana > Hronika > Socijalisti, LSV i SVM glasali protiv predloga vlade
Hronika

Socijalisti, LSV i SVM glasali protiv predloga vlade

PDF Štampa El. pošta
subota, 24. januar 2009.

Tadić pita Cvetkovića da li će se ostvariti planirani prihodi i da li su svi proizvođači cigareta u istom položaju. – Todorović kaže da je SPS od SRS-a tražio podršku

Poslanici stranaka vladajuće koalicije iz LSV-a, SVM-a i SPS-a, koji su omogućili izglasavanje amandmana na vladin predlog o akcizama na cigarete, tvrde da su to učinili kako bi, u interesu siromašnijih građana, smanjili akcize na jeftinije cigarete. Oni tvrde da glasanje nije upereno protiv vlade niti je rezultat podrške nekom od srpskih tajkuna koji se bavi proizvodnjom cigareta, ali je jasno da ostale stranke vladajućeg bloka nisu zadovoljne.

U kabinetu predsednika Srbije Borisa Tadića za „Politiku” je rečeno da će on od vlade tražiti da proceni da li će Zakon o akcizama doneti više ili manje sredstava srpskom budžetu. „Ukoliko stručna procena kaže da će doneti manje, onda bi nadležno ministarstvo trebalo da pripremi izmene i dopune zakona kako bi se stvar ispravila. Procene, kako navode, treba da uzmu u obzir probleme proizvođača.

Tadić je, kako preciziraju u kabinetu, potpisao zakon jer nije imao osnova da ga odbije. Predsednik ima pravo da odbije potpisivanje ukoliko proceni da je zakon protivustavan. To što, eventualno, nije saglasan sa tekstom nekog zakona ne daje mu pravo da ga ne potpiše.

Amandmani nisu podržani na Odboru za finansije gde vladajući blok ima ubedljivu većinu nego su usvojeni na sednici skupštine, gde je opozicija, uz podršku tri stranke iz vladajućeg bloka, mogla da prikupi većinu. Ostale stranke vladajućeg bloka smatraju da je reč o „soliranju” članica tog bloka. Vlajko Senić (G17 plus), kaže da je ovakvo glasanje  ozbiljno pitanje, jer je „poslata poruka da bilo ko iz vladajuće koalicije može, kad nije zadovoljan, da nađe neku drugu većinu i promeni vladin predlog”.

Predlagač amandmana Branko Ružić, šefa poslaničke grupe SPS-a, juče nije bio voljan da komentariše da li su glasali za Peconija. Dušan Bajatović, potpredsednik SPS-a, kaže da nije ni bio u sali kad se glasalo. Šef poslaničke grupe SRS-a Dragan Todorović kaže, pak, da je Ružić razgovarao sa radikalima i zamolio ih da glasaju za njihove amandmane.

Slavica Đukić-Dejanović, predsednica parlamenta i potpredsednica SPS-a, kaže da je jedini razlog što je njena poslanička grupa predložila amandmane bila „tendencija da sredstva koja se ubiraju od dažbina na skupe cigarete idu u Fond za zdravstvo”. O lobijima i tajkunima, kako je navela, ne zna ništa.

Senić kaže da se nada da priče o„interesima tajkuna”, nisu tačne. „Cela ova stvar vrlo je ozbiljna, jer je vlada imala dogovor sa stranim investitorima o akciznoj politici, a dogovori se moraju poštovati. Ako postoji mogućnost da se zakoni koje vlada predloži menjaju, onda mi više nemamo vladajuću koaliciju. Treba da razjasnimo da li zakone donosi vlada, ili uvek može da se napravi većina, koja nikakve veze sa vladajućom koalicijom nema”, kaže on.

Aleksandra Jerkov (LSV), zamenik šefa poslaničke grupe ZES-a, kaže da poslanici LSV-a nisu glasali protiv premijera, ni protiv vlade, već „za građane koji nisu u povoljnoj finansijskoj situaciji.” Ona ističe: „Uvereni smo da su amandmani pošteni, a dodatni motiv je što novac ide u Fond za lečenje bolesti zavisnosti”. I Balint Pastor (SVM) slično objašnjava motive poslaničke grupe manjina.

Za amandmane SPS-a glasali su i poslanici DSS-a, SRS-a i NS-a, koji takođe tvrde da su to učinili da bi zaštitili interese siromašnijih građana, jer jeftinije cigarete, „puši sirotinja”. Reč je o opozicionim strankama koje su ovakvim glasanjem htele da „sruše vladin predlog” i time pokažu da u vladajućoj koaliciji nema jedinstva.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner